Warsztaty i edukacja

Warsztaty i edukacja

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W Miejscach z Duszą czekają na Ciebie warsztaty, zajęcia, spacery, aktywności, a we wszystkim czego doświadczysz poczujesz duszę i miejsc i mieszkańców.

 

KADYNY „CESARSKIE KADYNY”

 1. Malowanie kadyńskiej majoliki. Warsztaty które przygotowali mieszkańcy Kadyn, zgodnie z prawidłami sztuki, stworzyli wzory używane na początku XX w. do ozdoby wyrobów Cesarskiej Majoliki w Kadynach.
 2. Cesarską ścieżką przez Kadyny.Podczas spaceru szlakiem Cesarza Wilhelma II zaznajomisz się z historią Kadyn, historią lokalnej architektury i postaciami odgrywającymi ważne role w kształtowaniu i rozwoju miejscowości. Dodatkową atrakcją jest możliwość wybicia monety "Kadyńskiego Dukata" bądź wykona fotografii w strojach z epoki świetności Kadyn.

      

 

JĘDRYCHOWO „WIOSKA JAK U BABCI”

 1. W ramach prowadzonych tu warsztatów każdy może upiec maślane bułeczki według receptury przekazywanej z pokolenia na pokolenie przez tutejsze gospodynie. Aromat bułeczek pieczonych w trzech odsłonach: z babcinymi powidłami, siemieniem lnianym i makową dziurką przyprawią o
 2. Pluszaki w Wiosce jak u Babci. To w tej miejscowości możesz spróbować stworzyć swój własny produkt w postaci pluszowej zabawki - jedynej i unikalnej. Wioska Jak u Babci zaprasza na warsztaty wyszywania pluszowych zabawek z kolekcji "Lowe sowe" oraz "Kotki psotki". Przy opiece fachowej osoby zapoznasz się z tajnikami wyszywania pluszowych kotków bądź sów.

     

 

WIELKIE WIERZNO „WIOSKA RODZINNA”

 1. Bańki Mydlane Dwa kijki, bawełniany sznurek i wiaderko z płynem – to przepis na ogromne bańki mydlane. Mieszkańcy Wielkiego Wierzna opanowali tę niezwykłą umiejętność do perfekcji i chętnie przekażą ją Tobie.
 2. Zabawki z siana. Relaksujące, wyciszające warsztaty robienia różnych zabawek i postaci z siana, np.: kur wielkanocnych, kogutów, jeży lub sów.
 3. Gry Giganty, czyli emocję w wielkim formacie. Wioska Rodzinna proponuje maraton gier towarzyskich, a ponieważ wioską tą jest Wielkie Wierzno, do udziału w "wielkich" grach zaprasza. Ogromna Jenga, Twister i bierki.
 4. Pajda i rzut podkową. Uczestnicy warsztatów przeżyją niezapomniane chwile w towarzystwie podopiecznych Stajni Wielkie Wierzno. Klacz Pajda zadziwi pokazem końskich sztuczek i skoków przez przeszkody. Rzut podkową - ta gra wymaga precyzji i nie ma co kryć, łatwa nie jest. Jak każda rządzi się swoimi regułami i zasadami. Zawodnicy stają na odpowiednich odległościach, sedzia skrupulatnie nalicza punkty za każdy rzut. Gra toczy się o nie byle jaką stawkę.

      

 

ŁĘCZE „WIOSKA WIATRU I PODCIENI"

 1. Pracownia Rzemiosł Dawnych "Od nasiona do ubrania"  Uczestnicy zapoznają się z historycznymi sposobami pozyskania włókna z roślin. Zobaczą i użyją dawnych narzędzi do obróbki roślin włóknistych, zobaczą jak rośnie len lub konopie. Będą mogli spróbować przędzenia wełny owczej, lub lnu na kołowrotku lub wrzecionie i utkać własny pasek wełnianej tkaniny.
 2. Spacer trasą historyczną . Uczestnicy mają do wyboru dwie trasy: trasę historyczną "Od pruskich grodzisk do domów podcieniowych" związaną z przebogatą architekturę oraz niezwykłą historią Łęcza - jednej z najstarszych wsi w Europie; trasę przyrodniczą "Szlakiem jarów, wąwozów i lanzańskich pagórków", podczas której zapoznają się z lokalnymi ziołami, zobaczą "prastare sady i rośliny", poznają historię produkcji szafranu w Łęczu, przejdą się zabytkowymi "alejami przyrodniczymi" oraz wzgórzami i jarami o najbardziej czarujących nazwach w okolicy.
 3. Kwiaty Kwitnące cały rok. By zachować klimat lata przez okrągłe 12 miesięcy, warto zawczasu przygotować bukiet z kwiatów kwitnących cały rok. Podczas prowadzonych w Łęczu warsztatów każdy ma okazję własnoręcznie wyczarować z bibuły złociste słoneczniki, czerwone maki czy wielobarwne róże.
 4. Cudeńka z lanzańskich lasów. W czasie warsztatów uczestnicy mają możliwość wykonania okolicznościowych stroików, wianków, dekoracji domu i wielu innych, niezwykłych pamiątek z Wioski Wiatru i Podcieni.
 5. Łęczańskie wiatraczki. Łęcze "Wioska Wiatru i Podcieni" zaprasza do wspólnej nauki wykonania wiatraczków oraz ich malowania na szkle. Oferta skierowana jest do każdej grupy wiekowej – do tych młodszych, ciut starszych i zupełnie dużych uczestników.
 6. Toczenie naczyń na kole garncarskim

     

 

ANIOŁOWO „WIOSKA ANIOŁÓW”

 1. Warsztaty z tworzenia własnego anioła: z siana, z koronki, papieru i ceramiki.
 2. Teatr ognia "Angels in The Fire" Emocjonujące występy tańca z ogniem to niewątpliwa atrakcja turystyczna w "Wiosce Aniołów". Spotkanie z pasją, energią, tańcem, żywiołem, wolnością gwarantuje grupa młodzieżowego teatru ognia z Aniołowa
 3. Spotkania z anielskimi mieszkańcami Aniołowa

     

 

POGRODZIE „WIOSKA DZIECI”

 1. Na turystów, którzy zawitają do Wioski Dzieci czekają wyznaczone historycznie trasy rowerowe i wypożyczalnia rowerów. Mieszkańcy zapraszają na wycieczkę rowerową "Legendarną Trasą Mity", która prowadzi przez Pogrodzie-Chojnowo-Nowy Wiek. Na trasie rajdu zawsze przygotowane jest miejsce na odpoczynek, konkursy sprawnościowe związane z bezpiecznym poruszaniem się na drodze oraz ognisko z pieczeniem kiełbasek. Trasa, która w większości przebiega przez las, przygotowana została w dwóch wersjach: łatwiejszej 3 h - 12 km, trudniejszej 5 h - 16 km.
 2. Album Rodzinny Pogrodzia Niecodzienna gra terenowa, biorąc udział w terenowej rywalizacji drużynowej będziesz mógł opanować kilka nowych umiejętności, wykazać się jako mistrz zagadek i pokierować działaniami swojej drużyny. Pogrodzie zaklęte w zdjęciach - odkryjmy je na nowo!
 3. Wioska Dzieci zaprasza też do wspólnej nauki i wykonywania kartek okolicznościowych w technice scrapbookingu.

     

 

SUCHACZ „WIOSKA KAPERSKA”

 1. Podróżnicy w Kaperskiej Mennicy. W ramach warsztatów uczestnicy mają okazję samodzielnie wybić lokalną walutę „1 KAPER”, którą zabierają ze sobą na dalsze wojaże we własnoręcznie przygotowanej sakiewce.
 2. Gra terenowa- Poszukiwacze Skarbu. Gra polega na wcieleniu się w rolę poszukiwaczy skarbu. Miejscowość zamienia się wówczas w planszę do gry, a uczestnicy i prowadzący stają się aktorami. Dzięki odpowiedniej charakteryzacji i rekwizytom gracze mogą przenieść się do pirackiego świata. Uczestnicy otrzymują mapę skarbu, która pomoże dotrzeć do poszczególnych osób i zebrać wskazówki potrzebne do jego znalezienia.
 3. Kaperskie butelki. Przyjdź i naucz się tej niezwykłej techniki zdobnictwa, poznaj niecodzienną sztukę tworzenia. Technika dekupaż polega na naklejaniu motywów wycinanych lub wyrywanych z serwetek lub papieru. Wcześniej przedmiot jest malowany farbą akrylową na pożądane kolory.