ŻYWKOWO to wieś w północnej Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie bartoszyckim, w gminie Górowo Iławeckie, przy granicy z Rosją (Obwód Kaliningradzki).

Z pewnością Żywkowo to nie jedyna miejscowość w kraju, która może pochwalić się gniazdami bocianimi. Jednak w Żywkowie bocianów jest nawet dwa razy więcej niż mieszkańców. Żywkowo jest najbardziej znaną miejscowością powiązaną z bocianami, a umieszczony tu punkt obserwacyjny pozwalają turystom wręcz uczestniczyć w życiu toczącym się w bocianich gniazdach.

Wpływ bocianów na krajobraz wsi widać na każdym kroku. Dbanie o rozwój populacji bocianów pozwoliło mieszkańcom pozyskać środki na remont dachów (na których umiejscowione są gniazda). Środki te został również wykorzystane na przygotowanie infrastruktury pozwalającej turystom korzystać z atrakcji oferowanych we wsi. Znajdziemy tu: wieżę widokowe, ścieżkę edukacyjną, sklep z pamiątkami, gospodarstwa agroturystyczne, wiatę integracyjną i co najważniejsze – ok. 50 bocianich gniazd.

Bliski kontakt z przyrodą to z pewnością duży atut Żywkowa. Turyści z całej Polski wybierają domki na Mazurach i dzięki temu zapewniają sobie spokojny wypoczynek z dala od zgiełku miast.

Wizyta w Żywkowie będzie z pewnością ciekawym punktem podczas wypoczynku na Mazurach. Z pewnością warto tu zawitać choćby przejazdem. Taki widok ucieszy nie tylko dzieci przebywające na wakacjach, ale z pewnością przyniesie również masę frajdy dorosłym podczas urlopu na Mazurach.