Będąc nad Polskim Morzem, warto nie tylko cieszyć się z odpoczynku na plaży, ale także odwiedzić tamtejsze parki krajobrazowe. Jest ich naprawdę sporo, a swoimi atrakcjami oraz pięknem przyrody zachwycają każdego odwiedzającego. Które nadmorskie parki krajobrazowe warto zatem odwiedzić?
Ekopark Wschodni – czyli Park krajobrazowy w Kołobrzegu
Jednym z wyjątkowych miejsc na mapie polskiego wybrzeża bez wątpienia jest Ekopark Wschodni. Został powołany przez miasto Kołobrzeg w 1996 roku. Park posiada wyjątkowe położenie, ponieważ z jednej strony otoczony jest wodami bagien i torfowisk, a z drugiej sąsiaduje z morzem. Dzięki takiemu otoczeniu Ekopark Wschodni obfituje w wiele ciekawych roślin oraz zwierząt. Dodatkowo w skład tego wyjątkowego miejsca wchodzi także niecka słonawych torfowisk – Solne Bagno.
Niezwykłym widokiem w tym parku są drzewa rosnące w bardzo różnych kierunkach. Takie zjawisko jest efektem silnych wiatrów sztormowych oraz podtopień i stojącej wody, która wpływa na osłabienie systemu korzeniowego drzew. Widok tak rosnącej roślinności jest niespotykany i dla wielu odwiedzających zaskakujący.
Jeżeli chodzi o gatunki roślin, które można tutaj zobaczyć, to są to głównie drzewa liściaste dęby i buki zwyczajne, a także wierzby i trzciny. Co więcej, w Ekoparku można spotkać rokitnika zwyczajnego, rzeżuchę łąkową, kruszczyk rdzawoczerwony i wiele innych.
Zobacz też: Domki nad morzem blisko natury
Dodatkowo środowisko to jest niezwykle przyjazne dla ptaków, dlatego w tej z części polskiego wybrzeża występuje ponad 100 różnorodnych gatunków tych zwierząt. Najczęściej pojawia się tutaj orlik pospolity, sit Gerarda kruszczyk rdzawoczerwony oraz kormoran i czaple.
Oczywiście Ekopark Wschodni zamieszkały jest także przez wiele innych zwierząt. Podmokłe tereny sprzyjają rozmnażaniu się żab, traszek, jaszczurek żyworodnych, a także zaskrońca zwyczajnego i żmii zygzakowatej.
Warto podkreślić, że przez Ekopark Wschodni prowadzi wiele ścieżek oraz tras rowerowych. Można więc podziwiać niezwykłą faunę i florę zarówno podczas wycieczek pieszych, jak i na jednośladach.
Wyjątkowy mikroklimat w Nadmorskim Parku Krajobrazowym
Kolejnym parkiem, który zagwarantuje nam niesamowite spotkanie z przyrodą, jest Nadmorski Park Krajobrazowy. Położony jest na części Półwyspu Helskiego, Białogóry oraz Władysławowa. Swoją powierzchnią obejmuje także Karwieńskie Błota.
Nadmorski Park Krajobrazowy został utworzony w 1978 roku, co czyni go jednym z najstarszych w Polsce. Celem objęcia ochrony terenu o powierzchni prawie 19 ha było zachowanie wyjątkowego krajobrazu klifowego, wydmowego, zalewowego i nizinno-torfowiskowego.
Tak różnorodne ukształtowanie terenu sprawia, że fauna i flora na tym terenie jest niezwykle bogata. Na obszarze parku występuje między innymi rzadko występujące rośliny słonolubne, jak aster solny, a także mikołajek nadmorski, lnica wonna, czy bażyna czarna, która umacnia klify i wydmy.
Z kolei gatunki zwierząt zamieszkujące na terenie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego to foki szare w zatoce Puckiej oraz rzadkie gatunki ptaków, jak malina moroszka i woskownica europejska. Dodatkowo na obszarze parku jest szansa na spotkanie mnóstwa mew, myszołowów i batalionów.
Na terenie parku znajdują się liczne rezerwaty przyrody, a także ścieżki edukacyjne biegnące przez najciekawsze zakątki. Poza niesamowitą roślinnością i zwierzętami, odwiedzając park można zobaczyć wiele artefaktów oraz architektonicznych zabytków znajdujących się na terenie objętym ochroną. Do najciekawszych zalicza się domki rybackie, latarnie morskie, a także wiele pozostałości po II Wojnie Światowej takich, jak chociażby fortyfikacje. Z całą pewnością wybierając się do Nadmorskiego Parku Krajobrazowego nie będziecie się nudzić i znajdziecie wiele atrakcji dla całej rodziny.
Polskie wybrzeże zdecydowanie jest wyjątkowym obszarem, który dzięki parkom krajobrazowym jest chroniony. Podczas wakacyjnego wyjazdu warto odwiedzić jeden z takich parków, aby móc zobaczyć roślinność i ukształtowanie terenu, którego nie znajdzie się w żadnej innej części Polski.